BMW Alpina XB7 v roku 2023 využíva množstvo aktualizácií vrátane novej generácie motora, ešte ostrejšieho a progresívnejšieho dizajnu a pokrokov v oblasti jazdných asistentov a konektivity. Nový 4,4-litrový motor Alpina V8 s mild-hybridnou technológiou BMW teraz dosahuje výkon 630 koní (o 18 koní viac ako v predchádzajúcej generácii) a krútiaci moment 590 N.m, čím sa XB7 pevne zaraďuje medzi najvýkonnejšie Sports Activity Vehicles na svete.

BMW Alpina XB7 2023 je vybavené úplne novým motorom V8, teraz s mild-hybridnou technológiou BMW. Vďaka rozsiahlemu vývojovému úsiliu inžinieri Alpiny prispôsobili výkonný osemvalcový motor (S68) špeciálne filozofii pohonu ALPINA. Charakteristickým znakom je vysoký krútiaci moment 590 N.m, ktorý je k dispozícii už od 1 800 otáčok za minútu až po 5 600 otáčok za minútu. Vysoké výkonové rezervy motora sú bez námahy a pohotovo k dispozícii za každých okolností, čo je základom vynikajúceho zážitku z jazdy s vozidlom Alpina. Motor V8 s bi-turbo preplňovaním generuje výkon 630 k zo zdvihového objemu 4,4 litra a poskytuje výnimočné jazdné výkony: luxusné 7-miestne SAV zrýchli z 0 na 60 km/h len za 3,9 sekundy, šprint na ¼ míle zvládne za 12,4 sekundy a s dostupným balíkom 21-palcových diskov a výkonných pneumatík (voliteľná výbava bez poplatku) dosiahne maximálnu rýchlosť 180 km/h.
 
V tejto najnovšej generácii motora V8 BMW implementovalo priečne výfukové potrubie, ktoré homogénne rozdeľuje tok výfukových plynov do dvoch twin-scroll turbodúchadiel. Vďaka tomu sú turbodúchadlá vysoko citlivé. Vyznačujúca sa mild-hybridná technológia BMW zvyšuje účinnosť; jej inteligentné riadenie systému umožňuje spaľovaciemu motoru pracovať s veľmi vysokým stupňom účinnosti pre daný rozsah zaťaženia pri konštantných otáčkach. Okrem toho 48-voltový štartér-generátor umiestnený v prevodovke zvyšuje odozvu vysokovýkonného motora tým, že podľa potreby využíva podporu elektromotora.
 
Najmodernejšiu technológiu motora BMW dopĺňa systém riadenia motora špecifický pre Alpinu a výkonný chladiaci systém pozostávajúci zo zväčšeného a optimalizovaného hlavného chladiča motora s integrovaným chladičom prevodovky, vonkajších chladičov motorového oleja a vody a nízkoteplotného chladiaceho okruhu (vzduch/voda/vzduch) pre medzichladiaci systém špecifický pre ALPINU. Optimalizované hadice chladiacej kvapaliny s prierezom zabezpečujú maximálnu priepustnosť.

Špeciálne vyvinuté kombinácie kolies a pneumatík podčiarkujú mohutný, elegantný vzhľad BMW ALPINA XB7 a sú nápomocné pri poskytovaní pôsobivej úrovne priľnavosti a držania na ceste, najmä pre vozidlo tejto veľkostnej kategórie.
 
BMW Alpina XB7 ponúka dva typy kolies.  21" disky ALPINA DYNAMIC je možné špecifikovať s výkonnými letnými alebo celoročnými pneumatikami runflat s rozmermi 285/45R21 vpredu aj vzadu.
 
Nádherné 23-palcové disky z kovanej zliatiny v ikonickom 20-lúčovom dizajne Alpina Classic s povrchovou úpravou v antracitovej farbe sú teraz štandardom. Ich vysokopevnostná konštrukcia s vysokou hustotou ako výsledok kovania umožňuje výraznú úsporu hmotnosti 7 kg na koleso. V spolupráci s odborníkmi zo spoločnosti Pirelli boli pre 23-palcové kolesá vyvinuté a špecifikované výkonné letné pneumatiky, ktoré sú výslovne určené pre model BMW ALPINA XB7. Pneumatiky s rozmermi 285/35 ZR23 vpredu a 325/3 ZR23 vzadu poskytujú pôsobivú priľnavosť a vizuálnu prítomnosť.
 
Štvorpiestikové pevné brzdové strmene Brembo s brzdovými kotúčmi s rozmermi 15,5 palca na prednej náprave a plávajúce brzdové strmene s brzdovými kotúčmi s rozmermi 15,7 palca na zadnej náprave ponúkajú výkonné a konzistentné spomalenie. Brzdové strmene majú povrchovú úpravu v modrej farbe ALPINA a biely nápis Alpina.