Náhľad na parížsky autosalón 2022

Francúzsky autosalón sa vracia po prvýkrát od roku 2018 a premiéru na ňom bude mať niekoľko nových modelov

Parížsky autosalón sa tento rok vracia po prvýkrát od roku 2018 po prestávke, ktorú si vynútil Covid.
Autosalón, ktorý sa koná každé dva roky súbežne s frankfurtským autosalónom, je centrom viacerých veľkých odhalení a debutov európskych automobilov. Svoje brány otvorí účastníkom a kľúčovým svetovým výrobcom vozidiel od 17. do 23. októbra.

Nové označenie značky Dacia

Dacia v Paríži oficiálne odhalí svoju novú identitu značky s novým logom, emblémom a khaki zelenou farbou. Nová značka sa objaví na všetkých nových vozidlách Dacia od druhej polovice roka 2022, čo znamená, že modely Dacia Sandero, Dacia Jogger a Dacia Duster budú prezentovať nové "zjednodušené a umelecké myslenie".

Dacia Manifesto

Koncept Dacia Manifesto, označovaný ako ľahká terénna bugina, predstavuje niekoľko nových technológií (ale bez dverí, okien a čelného skla).

Manifesto má pohon všetkých štyroch kolies, veľké kolesá a zvýšený postoj, je tiež úplne vodotesný a vyrobený z ľahkých, udržateľných materiálov.

Veľkosťou sa podobá modelu Ariel Nomad a Dacia tvrdí, že ide o vyjadrenie zámeru - technickú ukážku, ktorú rumunská firma nazvala "laboratóriom pre nápady". Práce na modeli sa začali len v januári, ale v Paríži bude hviezdou jej ponuky.

Facelift DS 3

Zmeny na modeli DS 3 pravdepodobne nebudú rozsiahle, ale aj tak sa očakáva, že bude dôležitým vozidlom v Európe a najmä v domovskom Francúzsku.

Paríž sa zdá byť pre DS najlepším miestom na prezentáciu štýlového SUV, ktoré bude mať nové dizajnové úpravy, ako napríklad štíhlejšie svetlomety, aktualizované denné svetlá a celkovú úpravu, aby sa model viac priblížil väčšiemu modelu DS 7.

Jeep Avenger

Jeep Avenger by mohol byť najväčšou novinkou firmy za posledné roky. Plne elektrické malé SUV, založené na novej verzii platformy ECMP spoločnosti Stellantis, ktorá sa používa aj pre nové modely Vauxhall Mokka a DS 3, je najmenším automobilom, aký kedy vyrobila.

Bude k dispozícii s pohonom dvoch alebo štyroch kolies, s deklarovaným dojazdom 248 km a bude predstavovať vstupný bod v ponuke piatich vozidiel. V Paríži sa predstaví aj hybridný variant modelu Avenger a na podujatí sa dozvieme aj predpokladané ceny. Na trh sa dostane v prvej polovici roka 2023.

Jeep Grand Cherokee 4xe

" Rôzne správy a videá zo sveta... "

Po tom, čo sa začiatkom tohto roka začal v USA predávať s benzínovými motormi V6 a V8, sa v Paríži objaví plug-in hybridný Jeep Grand Cherokee 4xe. Bude to prvýkrát, čo bude model vybavený plug-in pohonnou jednotkou, poháňanou 2,0-litrovým preplňovaným štvorvalcovým motorom spojeným s dvoma elektromotormi.

Variant 4xe veľkého SUV značky Jeep bude mať celkový výkon 375 k a krútiaci moment 470 Nm. Motory sú pritom napájané zo 400V 17kWh batérie, ktorá ponúka deklarovaný dojazd 25 míľ len na elektrický pohon a spotrebu 68,5 milióna kilometrov za minútu.

Mercedes-AMG C63

Je to koniec jednej éry modelu Mercedes-AMG C63, ktorý nahrádza motor V8 hybridným pohonom.

To však nemusí byť nevyhnutne zlé. Štvorvalcový motor s objemom 2,0 litra a výkonný elektromotor v tomto elegantnom kupé spolu vytvárajú výkon 670 koní, takže mu rozhodne nechýba sila.

Je tu však jedna alebo dve výhrady - najmä vysoká pohotovostná hmotnosť vozidla 2112 kg. Jeho konkurent BMW M3 xDrive váži 1780 kg.

Očakávame, že v Paríži sa na stupňoch víťazov Mercedesu objavia oba varianty, sedan aj kombi.

Peugeot 408

V snahe predstaviť štýlovejší a elegantnejší automobil pre široké masy Peugeot pred uvedením modelu 408 na trh v roku 2023 absolvuje parížsku premiéru.

Peugeot 408, založený na rovnakej platforme ako model 308, bude svojou výrazne aerodynamickou siluetou konkurovať Volkswagenu T-Roc a BMW X2.

Nebude však robiť kompromisy v oblasti vnútorného priestoru: na rozdiel od sedanu Peugeot 508, ktorý sa vzadu zužuje (čím sa zmenšuje priestor pre hlavu), 408 má byť zameraný na praktickosť.

Je vybavený najnovším usporiadaním i-Cockpit značky Peugeot s digitálnym displejom a 10,0-palcovým dotykovým displejom a od uvedenia na trh bude k dispozícii v dvoch plug-in hybridných a jednej benzínovej verzii.

Renault 4

Obnovený, plne elektrický Renault 4 bude základom ambiciózneho plánu francúzskej spoločnosti preorientovať svoju ponuku na elektrický pohon.

Model 4, ktorý má byť uvedený na trh v roku 2025 ako jeden zo siedmich elektrických vozidiel, ktoré Renault uvedie na trh v nasledujúcich siedmich rokoch, bude využívať rovnaký základ ako nový Renault 5 (nižšie) a bude určený pre štýlovejšie publikum.

Pretekársky koncept Renault 5

Na oslavu 50. narodenín Renaultu 5 vytvoril francúzsky gigant bláznivý koncept R5 Turbo 3E - plne elektrický pretekársky koncept, ktorý sa zrodil z túžby driftovať.

Má obrovské zadné pneumatiky, dva elektromotory s výkonom 374 koní a 42 kWh batériu, no napriek tomu váži len 980 kg - veľmi málo vzhľadom na výkon.

Interiér je klasický koncept vozidla. Závodné sedadlá, modulárny elektronický displej a retro povrchová úprava dodávajú vozidlu nostalgický vzhľad s moderným spracovaním.

Renault Austral

Renault Austral je náhradou za Renault Kadjar a v Spojenom kráľovstve sa začne predávať v roku 2023. Je to prvý Renault, ktorý využíva platformu CMF-CD tretej generácie vyvinutú v spolupráci so spoločnosťami Mitsubishi a Nissan, a prináša aj nové odvážne štýlové prvky a možnosť výberu z dvoch nových hybridných systémov.

Model Austral bude k dispozícii s celým radom motorov: 1,2-litrový trojvalec alebo 1,2-litrový štvorvalec spojený s elektromotorom s výkonom od 138 k do 196 k. Menší motor dokáže dosiahnuť až 61,4 míľ za minútu, tvrdí Renault.

AutoCar